How much does rice cost per pound?

How much does rice cost per pound?

1. Rice prices

At present, the price of rice is still relatively stable, generally ranging from 1 to 4 yuan. The main reasons that affect its fluctuations are the place of origin, output, etc. The prices in some areas are generally more expensive. For example, in the Northeast, the price is much higher than in other areas, usually reaching about 8-10 yuan per catty. If the output is high, its price will be lower.

In addition, the price of new rice will be relatively expensive. Some old rice is relatively cheap and not very delicious to eat. Good quality rice is not only delicious, but also sold at a higher price, so when purchasing, you should avoid sinking rice and try to buy new rice.

2. Methods to increase production

1. Variety selection: When planting, try to use high-quality seeds. These seeds not only have good growth conditions, but also have relatively high yields.

2. Watering method: If you want to increase its yield, you should water it frequently and keep the soil at a certain humidity. Only in this way can its roots grow better.

<<:  How to grow Fuji fruit trees to produce more fruits

>>:  How to grow Metasequoia

Recommend

Cultivation methods and precautions of Trachelospermum erythrorhizon

1. Maintenance conditions 1. Light: It is best to...

What to do if the sword is too long

Causes of Lean Growth Spring, autumn and early su...

What is the reason why the leaves of flowers turn yellow?

Yellowing of flower leaves is a common phenomenon...

Why doesn't the Kalanchoe bloom?

1. The flower pot is too big Reason: The larger t...

Four seasons maintenance method of petunia

Autumn maintenance Temperature and environment In...

Maple tree growth environment conditions and characteristics

Maple tree growth environment conditions and requ...

Does the red spider lily like light? How cold can the red spider lily tolerate?

1. Do you like light? Red spider lily does not li...

What are the cultivation methods and precautions of perilla

Perilla Introduction Perilla is a plant of the La...

How to grow leeks in pots and how to survive the winter

1. Breeding methods 1. Light: It likes light. Whe...

The main value of sugar beets

Economic Value In addition to direct consumption,...

How to water the fiddle-leaf fig

Determine the amount of watering according to the...