1. General PriceGinseng fruit is not particularly expensive. If it is wholesale, the price is usually 4-5 yuan per catty. When sold in the market, the price is about 9-10 yuan per catty. However, this price is not fixed, it will vary in different seasons and different regions. 2. Specific price1. Generally speaking, in places where ginseng fruit is grown in large quantities, such as Gansu, Henan and other places, its selling price is relatively cheap, usually only 6-8 yuan per catty. If it is wholesale, it can even reach 3-4 yuan per catty. In some big cities, due to the transportation costs, the price will be higher, reaching 10-15 yuan per kilogram. 2. Its price will fluctuate depending on the season. In the autumn and winter seasons, that is, from September to November, the price will be slightly lower because a large number of fresh fruits are ripe and on the market. In spring and autumn, because there are only some stored old fruits and some off-season fruits grown in greenhouses, the prices will be slightly higher. |
>>: The difference between shiitake mushrooms and shiitake mushrooms
1. Production method 1. Direct use: To use as fer...
When to take cuttings of Osmanthus fragrans When ...
1. Breeding methods 1. Light: Poinsettia needs su...
1. Improper watering Reason: Water is very import...
1. Soil To grow Clivia seedlings, you need a brea...
The fruit of round jujubes after several years of...
1. The flowering time is quite special As we said...
Summer watering Summer is characterized by high t...
1. Features 1. Appearance characteristics: Horse ...
1. Where to plant The heart-shaped fruit is also ...
To grow asparagus fern in water, you need to prov...
Can potassium dihydrogen phosphate cure yellow le...
Desert rose , as an ornamental plant that is easy...
Does oleander prefer shade or sun? Oleander is re...
How often is it best to water Jianlan? In fact, t...